Electro-coating UF ممبرانهای خطوط رنگ کاتافورز ED

سیستم اولترافیلتراسیون و ممبران خط رنگ کاتافورز

ممبران (ممبرین Membrane یا اولترافیلتر ) در سیستم رنگ آمیزی کاتدی و آندی مهمترین و حساس ترین قسمت خط رنگ می باشد.مهمترین وظیفه ممبران جدا کردن محلول UF از رنگ می باشد.
محلول UF  چیست؟
رنگ کاتافورز ، رنگی پایه آب است که شامل رزین ، پیگمنت ، حلال ها و اسید می باشد. به دلیل وجود اسید PH  این رنگ اسیدی و در محدوده 6.2-5.8 می باشد. سیستم رنگ آمیزی کاتافورز ، سیستمی به اصطلاح مدار بسته یا CLOSED LOOP می باشد. چرا؟
به این دلیل که با جدا کردن محلول UF و استفاده از آن جهت شتشوی قطعات رنگ شده  و به اصطلاح بازیافت رنگ واکنش نداده از روی قطعات باعث جلوگیری از هدر رفتن رنگ شده و بنابراین راندمان استفاده از رنگ به بیش از 95% می رسد. وظیفه اصلی محلول UF ، شتشوی رنگ واکنش نداده و به اصطلاح  DRAG OUT  از روی قطعات پس از خروج قطعات از تانک ( وان ) رنگ می باشد .

پس وظیفه اصلی محلول UF  یا محلول اولترافیلتر به شرح زیر است:

1-  بالا بردن کیفیت ظاهری قطعات رنگ شده:
چنانچه تولید محلول UF قطع و یا کم شود به دلیل عدم شتشوی مناسب رنگ واکنش نداده و باقیمانده بر روی قطعات ظاهر نامناسب و شره و چکه رنگ مشاهده خواهد شد.
2-جلوگیری از هدر رفتن رنگ جهت بالا بردن راندمان بازیافت رنگ به بیش از 95%
3- کاهش مصرف آب DI  و حلالها  و رنگ  و کاهش هزینه تمام شده خدمات رنگ آمیزی
4- بالانس پارامترهای وان رنگ و موازنه اجزاء تشکیل دهنده رنگ کاتافورز داخل تانک رنگ
سیستم اولترافیلتراسیون خطوط رنگ کاتافورز:
برای تولید محلول UF نیاز به سیستمی است که از اجزاء تشکیل دهنده زیر تشکیل شده است:
1- ممبران و هوزینگ ممبران
2- پمپ UF
3- فیلترهای کیسه ای و یا کارتریجی و هوزینگ مربوطه
4- تانک ( مخزن) UF و پمپ مربوطه
5- تانک ( مخزن) CIP و پمپ مربوطه
6- لوله کشی ها و شیرآلات و اتصالات ، فشارسنج ، دبی سنج ، فلومتر، دماسنج و …
دستور العمل راه اندازی و نگهداری سیستم اولترافیلتراسیون خط رنگ کاتافورز
در خطوط رنگ الکتروفورز آندی و کاتدی از سیستم های اولترافیلتراسیون که به اختصار به آنها سیستم UF میگویند استفاده میشود. هدف از کاربرد این سیستم ها دو دلیل اصلی زیر را دارد:
  • جدا کردن محلول آب رنگ(شامل آب DI، مقدار کمی حلال و اسید استیک که در اصطلاح به آن محلول پرمیت PERMEATE می گویند) جهت بازیافت رنگ واکنش نداده که به قطعات رنگ شده چسبیده است.چنانچه این رنگ واکنش نداده از روی قطعات زدوده نشود علاوه بر بالا بردن ضریب مصرف رنگ باعث بروز ایرادات ظاهری از قبیل شره ، چکه و رگه دار شدن خواهد شد.
  • با توجه به اینکه بنا به دلایل مختلفی ممکن است آلودگی های یونی به مخزن رنگ ED وارد شوند و باعث بر هم زدن هدایت الکتریکی و سایر پارامترهای وان رنگ شوند لازم است به صورت هفتگی با توجه به مقدار آلودگی یونی ،مقداری از محلول پرمیت باید تخلیه شود تا از تجمع آلودگی های یونی جلوگیری شود.
  • نکات مهم: لازم است حتما رعایت شوند:

هیچگاه پمپ سیستم اولترافیلتراسیون را هنگامی که شیر خروجی پمپ بازاست روشن نکنید.زیرا باز بودن این شیر باعث صدمه زدن به ممبران به دلیل بالا رفتن ناگهانی فشارو دبی خواهد شد.این شیر بایستی بتدریج باز شده و به آهستگی فشار افزایش یابد.
هنگامی که نیاز به CIP ممبران ها است هیچگاه پمپ CIP را هنگامی که شیر خروجی پمپ بازاست روشن نکنید.زیرا باز بودن این شیر باعث صدمه زدن به ممبران به دلیل بالا رفتن ناگهانی فشارو دبی خواهد شد.این شیر بایستی بتدریج باز شده و به آهستگی فشار افزایش یابد.
هیچگاه اجازه ندهید که ممبران خشک شود.هنگامی که سیستم متوقف است همواره ممبران ها بایستی با آب DI یا RO یا پرمیت مرطوب نگه داشته شود.اگر ممبرانها خشک شوند باعث از بین رفتن دایمی آنها خواهد شد.
هیچگاه از مواد ضد کف تحت هر نام و برندی و برای هر منظوری در مدار سیستم استفاده نشود.
هیچگاه از مواد پایه سیلیکونی از قبیل اسپری های ضد آب، روغن ها و گریس ها و سیالات روان کننده و غیره) در مدار و محیط اطراف سیستم اولترافیلتراسیون استفاده نکنید.استفاده از این مواد باعث گرفتگی کامل و غیر قابل برگشت ممبرانها و باعث حفره های ریز(Crater) در لایه رنگ ED  خواهد شد.
هنگامی که لازم است تا سیستم برای مدتی متوقف شود باید مطمئن شوید که هیچگونه فشارمعکوس یا خلا بر روی ممبرانها وجود ندارد. وجود این عوامل باعث جدا شدن صفحات ممبران و نشتی رنگ خواهد شد.
مدت زمانی را که سیستم تحت “جریان با دبی پایین” است را به حداقل برسانید تا از ته نشین شدن رنگ در بعضی از قسمت های داخلی ممبران که سبب گرفتگی ممبران میشود جلوگیری شود.
هنگامی که خط رنگ جدیدی راه اندازی میشود و لازم است برای اولین بار رنگ شارژ شود، بایستی رنگ شارژ شده در داخل وان رنگ برای حداقل 48 ساعت سیرکوله شده تا تمام اجزای تشکیل دهنده رنگ با هم مخلوط شده و محلول همگن شود.سپس رنگ وارد سیستم اولترافیلتراسیون شده و محلول پرمیت تولید شود. در غیر اینصورت ، گرفتگی شدیدی در ممبرانهای سیستم بوجود خواهد آمد.
سوالهای متداول در زمینه ممبرانهای خطوط رنگ ED:
روش آماده سازی اولیه ممبران
روش راه اندازی سیستم اولترافیلتراسیون
نگهداری  سیستم اولترافیلتراسیون
دلایل کاهش دبی تولیدی ممبرانها
مواد شیمیایی ناسازگار با ممبرانها
 برای اطلاع از مشخصات ممبرانهای MICRODYN NADIR  سری U200 مخصوص رنگ ED  اینجا کلیک کنید
برای اطلاع از مشخصات ممبرانهای KOCH  سری KPAK مخصوص رنگ ED  اینجا کلیک کنید
برای اطلاع از مشخصات ممبرانهای SOLECTA مخصوص رنگ ED  اینجا کلیک کنید
این شرکت توانایی تامین کلیه ممبرانهای  SPIRAL ، صفحه ای  مورد نیاز خطوط رنگ آمیزی کاتافورز ED و برندهای KOCH , MICRODIN-NADIR, SOLECTA, AMI, PARKER, NANOSTONE,SEPRO  با سایزهای 4″ ، 8″ ، 10″  از شرکت های معتبر در کوتاهترین زمان ممکن با مناسب ترین قیمت را دارد.

برچسب ها:

تامین ممبران، تامین ممبرین، تامین ممبران KOCH، تامین ممبران SOLECTA، تامین پارچه ممبران ،تامین آندسل MEGA، تامین آند سل RALEX 5 HD، تامین ممبران MICRODYN NADIR، تامین ممبرین آمریکایی، تامین ممبران چینی، تامین ممبران KPAK، ممبران ED، ممبران کاتافورز، ممبران خط رنگ ED، ممبران ED در اسرع وقت، ممبران SYNDER، ممبران MEMBRACONE، ممبران MEMBRACON، ممبران رنگ آستری ED، عمر آندسل، عمر مفید ممبران، طریقه شتشوی ممبران ED،ممبران AMI، ممبران NANOSTONE، ممبران SEPRO، ممبران NADIR، ممبران ندیر، ممبران اولترافیلتر، ممبران UF، UF ممبران ، ممبران مصرفی در خط رنگ ED، ممبران 8 اینچ اسپیرال ، ممبران ، ممبرین، ممبران ED، ممبرین ED، ممبران خط رنگ الکتروفورز، ممبرین رنگED،تامین کننده ممبران SOLECTA، واردکننده ممبران SOLECTA، ممبرین KPAK، ممبران MICRODYN NADIR،اولترافیلتر SOLECTA، ممبران رنگ SOLECTA، ممبرین KOCH، ممبران امریکایی، ممبرین SEPRO، ممبران AMI، ممبران NANOSTONE، ممبرین کاتافورز،ممبرین جداکننده آب از رنگ، ممبرین مصرفی در رنگ ، ممبران قسمت ED، تامین ممبران در اسرع وقت ، استعلام قیمت ممبران SOLECTA، قیمت ممبران KOCH، قیمت ممبرین SOLECTA، استعلام قیمت KPAK، مناقصه KPAK، مناقصه SOLECTA، ممبران رنگ کاتافورز، ممبران خط رنگ ، ممبرین رنگ ED، تامین ممبران رنگ در اسرع وقت، ممبران رنگ با قیمت مناسب ، ممبران ED، ممبران رنگ ،تحویل ممبران رنگ در محل شما، ممبران KPAK 8638 M-300-LPP MODULE